- zasłony do salonu

Jak wybrać zasłony do salonu

Salon jest, zazwyczaj poza kuchnią, kolejnym głównym pomieszczeniem w domu. To właśnie tu odbywa się życie zarówno rodzinne, jak i towarzyskie. Wspólne oglądanie filmów z drugą połówką, gry planszowe z dziećmi, drinki i pizza z przyjaciółmi. Ważne jest, aby salon był miejscem przytulnym i sprawiającym wrażenie ciepłego i zapraszającego. Najprostszym sposobem na osiągnięcie tego celu są tkaniny. Wykorzystywane mogą być na wszelaki sposób, zarówno jako narzuty, poszewki na poduszki, ale także jako zasłony. Jak sprawić, by właśnie dzięki tkaninom salon był miejscem ciepłym i zarazem niepowtarzalnym?

 

Jakie tkaniny wybrać do salonu w stylu rustykalnym?

 

Wszystko zależy od tego, w jakim klimacie stworzone jest to pomieszczenie. Jeśli głównym celem salonu jest, aby był on miejscem naturalnym, ciepłym, pełnym roślin i drewna, najlepszymi materiałami będą len lub bawełna. Przywodzą one na myśl sielski naturalny klimat, ciepło skąpanego w promieniach słońca pola z pszenicą lub owsem, zapach łąki, na której kwitną polne kwiaty takie jak maki czy chabry bławatki. Modne zasłony do salonu utrzymanym w stylu rustykalnym powinny swoją fakturą i kolorem przypominać len, pozwalając słońcu przenikać delikatnie przez nie. Sprawi to wrażenie połączenia naturalnego otoczenia domu z sielskim wnętrzem. Poduszki również powinny być w kolorach naturalnych, ziemistych bądź leśnych. Dodawać będą rustykalnego, wiejskiego naturalnego klimatu i jeszcze bardziej ocieplą pomieszczenie.

 

Tkaniny w pomieszczeniach nowoczesnych w równie nowoczesnych wzorach

 

Salon w stylu nowoczesnym rządzi się już zupełnie innymi prawami. Kolory są zdecydowanie bardziej dominujące, często w odcieniach ciemnego granatu lub butelkowej zieleni. Bardzo modny w ostatnich czasach jest również beton architektoniczny na ścianach lub podłodze. Zdecydowane, jednobarwne ściany w pomieszczeniu dają szansę na zastosowanie intensywnych wielobarwnych dodatków. Tkaniny z dominującymi wzorami, takimi jak wielkie złote geometryczne figury, tłoczenia czy futurystyczne kwiaty świetnie nadadzą się jako ozdoba ciemnych ścian. Takie tkaniny sprawdza się zarówno jako zasłony, a także jako poszewki na poduszki. W przypadku poszewek warto zwrócić również uwagę na tkaniny imitujące metal, takie jak złoto czy srebro. Na ciemnych kanapach sprawdzą się idealnie.

 

Zasłony i poduszki w kwiaty czyli styl angielski

 

Zdecydowanie jednym z najprzytulniejszych stylów, w jakich można urządzić salon, jest styl angielski. Jasne, pastelowe kolory, takie jak błękit, róż czy waniliowy, w połączeniu z kwiecistymi wzorami, głównie różanymi, przywołują na myśl ciepłe angielskie saloniki. Zasłony w tych wzorach sprawdzą się idealnie obok jasnych pastelowych ścian i puchatych kanap, na których obowiązkowo leżeć musi cała masa poduszek wykończonych falbankami. Do tego biały stoliczek i kwiatowa herbata w kwiecistej filiżance i przeniesienie się na angielską wieś bez ruszania się z domu gotowe!